Ebegümeci

Ebegümeci

(Müzikli komedi, 2 Perde)

Öykümüzün kahramanı Müşkül. Müşkül, Hurşit adında bir arkadaşıyla parkta yaşayan bir sokak adamı. Parktan her gün geçen bir kıza aşık. Bu iki iyi dost çöplerden buldukları yiyeceklerle ve yere düşen 100 binlikleri toplayarak hayatlarını sürdürürler. Onlar ne tinerci ne şarapçı ne de dilencidir, Hurşit’in zaman zaman uyanıklıkları vardır. Bu uyanıklıklarıyla, kendisine acıyan adamlardan para alır. Ve bu parayla ziyafet çekerler.

Bu ziyafetlerden birinde, Müşkül ve Hurşit bir meyhanede yemeklerini yerken yan masada bir kavga çıkar. Tartışma uzar ve masadaki adamlardan biri dengesini kaybederek Müşkül’ün üzerine düşer. Elindeki çatal adamın karnına saplanır ve adam ölür. Olay gazeteye yansır, Müşkül tutuklanır. Sonra ortaya çıkar ki Müşkül’ün kazara öldürdüğü adam aslında azılı bir teröristtir ve uzun süredir aranmaktadır. Bunun üzerine Müşkül salıverilir ve bir anda gündeme oturur. TV’de haber bültenlerine katılır, röportajlar verir. Müşkül halk kahramanı olmuştur. Üstelik Süpermen’i intihara sürükleyecek kadar. Bunun üzerine Müşkül’e teklifler yağmaya başlar.Hurşit, Müşkül’ün menajerliğini üstlenir. Önce bir dizi çevirir Müşkül. Sonra bir kaset çıkarır. Derken gazino, Etiler’de bir ev, araba vesaire…

Bu kadar mülke rağmen Müşkül’ün aklı aşık olduğu kızdadır bir yandan; fakat Müşkül duyar ki kız bir gece tinercilerin saldırısına uğramış ve ölmüştür. Müşkül’ü tek yıkımı bu değildir. Çünkü en yakın arkadaşı Hurşit Müşkül’ü dolandırarak kaçmıştır. Müşkül beş parasız ortada kalır. Son parasıyla dolmuşa binerek eski yaşadığı parka döner. Orada hiçbir şey eskisi gibi değildir. Onu kimse tanımamaktadır. Şöhret bitmiştir. Parkta yaşamaya devam eder. Bankta yatıp kalkmaktadır. Bir gece yoğun kar yağışıyla birlikte dondurucu soğuk yüzünden donarak ölür Müşkül.